Felmerült egy beszélgetésben, hogy milyen drága dolog filofaxot használni fűzött hagyományos naptár helyett.
Ennek kapcsán összeírtam, mennyi egy “kezdő” szett.
Mert persze van remek lyukasztó filofaxokhoz (amiről már írtam is), de kezdőknek nem szükséges: elég egy irodai kétlyukú lyukasztó vagy venni is lehet pótlapokat mindenféle típusban (sima, vonalas, kockás, táblázatos, pipálós, stb). Ha pedig szeretnél magadnak lyukasztani, de nehézkesen megy az irodaival, akkor az egy darab lyukat lyukasztó már ezresért kapható papírboltban.
Ami a matricákat és washi tape-eket illeti: ezek is szépek és szebbé tehetik a filofax lapjait, de a használathoz nem feltétlenül szükségesek. Ha díszesebb oldalakat szeretnél, de nem akarsz ilyesmire költeni, akkor jöhet a régi bevált rajzolás is.
Számít persze az is, ha új számodra a filofax mint rendszer, hogy az nem biztos, hogy beválik majd. Bár ez a rendszer teljesen személyre szabható, de lehet, hogy mégsem tetszik valami miatt. Ha nem vagy biztos a dologban, érdemes lehet akár kölcsönkérni egy filofaxot (sok embernek lapul otthon nem használt darabja, esetleg olyan méret, ami nem jött be neki és éppen nem használja, így szívesen kölcsönadja), vagy használtan is lehet venni például aukciós oldalakon vagy apróhirdetősökön. Mert ha már rendelkezel egy ilyen tartóval, azaz gyűrűs filofaxszal, akkor már onnan nem egy olyan nagy összeg naptárlapokat szerezni hozzá -tényleg készíthetsz magad is fénymásoló papírokból vagy sima bolti füzetlapokat kivágva- és akkor már használhatod is! Használat közben pedig elválik, beválik-e? Ha nem, még mindig lehet változtatni a naptár felépítésén, a pótlapokon (vonalas helyett sima pl.), vagy a filofax méretén.