A Giftie Etcetera az egyik kedvenc filofaxos és tervezős blogommé vált az utóbbi időben. Elég rövid posztjai vannak, de igen ütősek! Sok hasznos információt találhatunk a filofaxunk felépítéséhez vagy a napunk megtervezéséhez és ennek leírásához a filofaxunkba.
Már többször írtam itt is azt hiszem, hogy mennyi gondot okoz nekem a naptárhasználatban a sűrűbb és laza napok váltakozása: ha sűrű a napom, akkor vagy A4-es oldalnyi tennivalót kellene lejegyeznem a megadott helyre (és plusz lapokra), máskor meg olyan eseménytelen pár nap, hogy hely se nagyon kellene nekik (mert például csak a rutindolgok lesznek aznap is: különórák, suli, ovi, stb).
Amikor sok a tennivaló, azt nem könnyű leírni, követni és átszervezni ha bármi borul. Márpedig borulni újra és újra fog a nap, hiszen főleg kisgyerekek mellett semmit sem lehet kőbe vésni: beteg lesz, átteszik a programjait, bejön valami új, stb. Mindig készen kell lenni ami nem könnyű -pláne ha egy sűrűbb napon kell átszervezni a sűrűbb napot amikor úgy érzed, levegőt venni sincs időd.
Erre is remek megoldást nyújt a Giftie blog egy videóban
Először is a fenti fotón az látszik, hogy hogyan pakol plusz lapot a sűrűbb napokhoz.
Bal oldalán a filofaxának látszódik a sima naptára aminél egy hét két lapra fér. Jobbra a színes lap a napi tervező a sűrű naphoz -azért van duplán kilyukasztva, hogy többször felhasználható legyen és a naptár mindkét oldalán található napokhoz fel lehessen használni úgy, hogy kézreálló legyen.
A színes lap előtt látható vonalzó -ami minden filofaxban megtalálható- pedig szintén a tervezés része, ez a heti tervező, ide írja a heti fontos dolgokat. Emellett van a sűrű nap tervezőlapja, ami nála egy sima (színes) lap, de lehet vonalas is vagy másmilyen.
A külön tervezőnél két oszlopba írja a teendőket, programokat, stb. Ezt szerintem mindenki a maga kedve és napjának felépítése alapján írhatja illetve tervezheti meg: helyet kaphat az órákra lebontott tervező, a fontos napi teendők, otthoni tennivalók, menütervező és bármi más.
Külön remek, hogy azokhoz a napokhoz, amik sűrűbbek és melyekhez pótlapot használ jelzi is azzal a narancssárga nyíllal.
Ezen a képen pedig az látszódik (bár talán túlzottan is kiemeltem), hogy mi alapján épül fel a két oszlop: a bal oldali a lehetséges dolgok, tennivalók, stb, a jobb oldali viszont a legfontosabbak helye -itt kap helyet minden, amit kötelező elvégezni aznap.
Remek ötlet ez arra, hogy egyrészt átlátható legyen az egész nap és minden -kötelező és lehetéséges- tennivaló, ugyanakkor tudjunk súlyozni is: ha borul a nap, akkor nyílván csak a jobb oldali oszlop játszik, a bal oldalit figyelmen kívül kell hagyni. Ez azért is nagyszerű módszer szerintem, mert ha épp rohanok egyik gyerekkel reggel a suliba, nálam a táskám és benne minden, ami az aznapi teendőkhöz kell, de suli után fordulnom kell, mert a másik gyerek beteg lett, rohanok ide-oda a fejem se tudom, hol áll, de akkor is át tudom tervezni a napomat kb azonnal és még a rohanás közben -miközben a másik gyerekhez rohanok- is tudok telefonálni férjemnek, nagyinak vagy bárkinek, akit szintén érint, hogy változik a napom: tudok szervezni útközben és pár másodperc alatt is. Jártam már így, nálma volt a naptáram, de mire a sok lap és felírt teendő közül kibogoztam, miket kell áttenni, mert lehet és mit kell elvégezni -elmenni, elhozni, stb- mindenképpen, már sok időt vett igénybe (meg kellett várnom, hogy legyen időm részletesen átnézni és csak ezután tudtam intézkedni).
De gondoljatok csak bele, mennyire hasznos az így felépített lista, illetve pótlap:
- bármilyen lapot használhatsz, tuti nem fogysz ki belőle és az sem gond, ha átmenetileg nem kapható semelyik papírboltban az a pótlap
- kedved szerint építheted fel, így biztosan passzol hozzád
- az órákra lebontott tervezőrész alapján és a két oszloppal könnyen tervezhetsz
- a kialakult rendszer miatt bárki átlátja a teendőidet -ami, mint a videóben is mondja a bloggerina, azért fontos, mert ha bármi történne veled, akkor könnyen átveheti a teendőidet más (férj, stb)
- könnyű előre tervezni sok napot is: amikor csak több minden jön össze egy-egy naphoz, máris nyúlhatsz egy pótlapért és írhatod a teendőket
Mit gondoltok? Ismertétek már ezt a típusú teendő-rendszerezést, használtok hasonlót? Bevált?
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: