Most azt listáznám ki, hány féle információt tudunk filofaxunkban tárolni, amik jól jönnek a tanévben. Mivel gyermekem iskolás, ezért szülői szemmel gyűjtöttem össze a listát.
- Órarend -természetesen hasznos, ha van nálunk MINDIG egy. Annyira sokszor jártam úgy, hogy be akartam vinni otthon maradt holmit a gyereknek vagy előbb hazahoztam volna, de fogalmam nem volt, hol van, melyik teremben, milyen órán, vagy egyáltalán van-e még órája… Aztán lefotóztam az órarendjét és a mobilomon tartottam, de a tanév vége felére annyi kép került ez után, hogy alig találtam meg… Jobb az, ha a filofaxban (is) van a gyerek(ek) résznél.
- Befizetések -az ebédbefizetést számon tartani könnyű: felrakják a honlapra, kiírják az iskola ajtaján és a gyerek is hazahozza fénymásolt cetlin, hogy mikor lesz és mennyit kell fizetni. De a többi! Három gyerekem van és sosem tudom megjegyezni mennyi mindent kötelező fizetni az iskolában és az oviban. Itt osztálypénz két- vagy három havonta, ott csoportpénz félévente. Aztán van alapítványi pénz meg rendezvénypénz meg fene tudja még mi. Két nagy ugyanabba a suliba jár, mégis más időközönként és más összeget kell fizetni. Megjegyezni képtelenség, írni kell. El is kezdtem tavaly is, de aztán elveszett a lap, majd megtaláltam, de addigra hónapok teltek el és nem írtam, miket fizettünk már ki… Áh. Egyszerűbb a filofaxba berakni egy lapot, év elején táblázatot készíteni, hogy kinek mit és mikor meg mennyit kell fizetni, majd pipálni, ha perkáltunk. Ennyi és egy bambi -sokkal egyszerűbb.
- Ha valaki nagyon precíz, vezetheti előre is az ebédbefizetéseket. Ha szükséges előre tudni, mekkora összeg lesz (hónap napjaitól illetve tanítási napjaitól függ), akkor mindenképpen fontos. Nálunk a kb saccolt összeg megvan, az a havi költségvetésben szerepel, ezért nem írom külön. Arra meg szerencsére férjemnek kell figyelnie, ő költségtervez, enyémek a random és egyéb fizetnivalók.
- Tanév rendje, szünetek mikor vannak -ezt már augusztus nyilvánosságra hozzák újságokban és interneten (iskoláktól függetlenül, hiszen ez központilag meghatározott), szóval be lehet írni a naptárba és a filofax egy külön lapjára is. Ez utóbbi nem feltétlenül szükséges, bár mivel a naptárak december 31-ig vannak és az iskolaév június közepéig, ezért a szünetek jó részét nem tudjuk beírni előre és ezért hasznos, ha külön lapon is megvan minden. Így amikor decemberben megveszed az újabb éves naptárodat be is vezetheted a maradék iskolai szünetet. (Milyen kár, hogy iskolaév szerinti naptár filofaxosban nem kapható)
- Ha valamit rendszeresen be kell vinni, mint például az oviba a gyümölcsöt, akkor azt is vezethetjük a filofaxban külön vagy a naptárrészen is.
- Ugyanígy írhatjuk a heti állandó plusz holmikat is: heti négy nap tesicucc, csütörtökön néptánc, pénteken úszó, kedden rajz, szerdán fuvola… Nálunk a falon is volt egy lista arról, kinek mit kell BIZTOSAN vinnie a hét egyes napjain (hétfőtől péntekig). Így csak ránéztem induláskor és mondhattam: L, tornazsák! J, szorobánt elraktad? D, tornazoknit viszel? -Hasznos ez a filofaxban is, mert akkor mindig nálad van és tervezheted, pl. hogy kinek mennyi cucca lesz aznap suliba menet vagy jövet, belefér-e hogy segítsen a bevásárlás után cipekedni vagy érdemes előbb lerakni vagy másik napra tervezni a nehezebb tételek megvételét?
- Elérhetőségek -tanároké, iskoláé, osztálytársaké, stb. Hasznos lehet és hidd el, ha vészhelyzet van simán lehet, hogy éppen lemerült a mobilod és ha nincs nálad írott telefonszámlista, akkor meg vagy lőve. Szóval a fontos számokat vezesd külön lapon is -erre egy darabka lap elég lesz (akár több gyerekhez is).
Hát egyelőre ennyi, de elképzelhető, hogy amint beindul az iskolaév még kiegészítem a listát.
Ti miket írtok, tartotok a filofaxotokban a gyerekkel kapcsolatosan?
Kommentek
Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be: