FilofaxNi!

Napi / Heti tervező másképp…

Felmerülhet, hogy miért nem jó a sima naptár a filofaxban? Gyárilag kész, minden évben lehet kapni. A gondom ezzel az, hogy nem látom át jól: keveredik a fontos és biztos programok (amikhez általában fix időpont is tartozik) és azok, amik opcionálisak (egy tervezett program, tennivaló). Annyira sok minden tartozik egy-egy naphoz, hogy nem látom, mi az, ami fontos és kihagyhatatlan és mi az, ami, ha nem fér bele, akkor sincs nagy baj.

Minap emiatt kihagytam a legkisebb ovis fellépését. Iszonyúan bánt azóta is. Túl sok tennivalóm volt aznapra: vennem kellett egy csomó mindent és ügyintézni is  mennem kellett. Lett volna olyan, amit áttehettem volna másik napra, de a nagy dzsuvában ezt nem láttam át sajnos.

Ezért próbálkoztam ezután az Erin Condren naptárhoz hasonló három részre osztott napi tervezővel. De ennek kapcsán is kipróbáltam többet is. 

A három rubrika pedig:
  1. Fontos és biztos programok, tennivalók, általában konkrét és fix időhöz kötöttek
  2. Olyan programok, tennivalók amik vagy nem kötöttek időben vagy nem biztos teljesen, hogy aznap lesz vagy kell lennie, illetve mások (családtagok) dolgai amik engem csak áttételesen érintenek
  3. Tervek, ötletek, minden ami egyéb kategória: nem fontos, nem kötött, máskor is lehet, elhagyható programok
2015-08-04 09.11.28

Egy példa a 3 részre osztott naptárba írásra és a programok osztályozására a fenti elv szerint

I. Sk 3 részre osztott

1 lap = 1 hét2015-08-04 09.04.52

Előnyei:

  • könnyű kivitelezni (csak egy tetszőleges lapok -simát, kockásat, vonalasat- kell bevonalkázni)
  • az egyik oldal a vonalkázott rész a hét napjainak tervezése, míg a lap hátoldalára is lehet vonalkázni avagy oda írni az általános -konkrét naphoz nem köthető- tervezős részt, bevásárló listát, menütervet, intéznivalókat, jegyzeteket, emlékeket.
  • lehet természetesen 2 vagy akár 4 részre is osztani, ha úgy kézre állóbb

Hátrányai:

  • elsősorban túl kicsi: egy sor 3 részre osztva elég kevés helyet ad egy-egy oszlopnak. Ha sok a napi program, akkor tuti nem fér bele
  • sk készítendő: macerás és bármennyire könnyű is pár vonalat húzni, azért időigényesebb, mint kész naptárat használni (sőt, a vonalkázás után még a napokat és dátumokat is be kell írni)
  • nincs ebben külön névnap-jelölés, azokat is magadnak kell beírni. Ez jó, ha amúgy is zavarnak a névnapok a naptárban, de rossz, ha feledékeny vagy és nem írtad fel külön, ha valamelyik ismerősödnek névnapja van.

II. Iskolai leckefüzetből lapátvétel

Ismeritek biztosan azt az iskolai füzetet, amit diákoknak készítenek és ahova a suliban feladott leckéket lehet beleírni. Nem tudom, mennyire más méretekben nyomják, de amit lányom hasznát, annak a tervező részét kivágva pont belefér personal méretű filofaxomba. Igen, így vagdosni kell, de utána szép, napokra osztott lapokat kapok pár lyukasztás után.

2015-08-04 09.05.04

Üresen a méretre vágott lapok

 

2015-08-04 09.06.35

Teleírva -teendőlistának remek!

Előnyei:

  • Nem kell a napokat külön beírni, max a dátumokat csak
  • Nem kell vonalakat húzni, csak vagdosni
  • Nagy helye van egy-egy napnak, hiszen egy hét két lapra fér rá

Hátrányai:

  • Vagdosni kell és a dátumokat, névnapokat beírni
  • Nincs benne hétvége!!! Péntek után egy “üzenetek” doboz jön. Érthető, hiszen hétvégén nincs iskola, ergo lecke sem, de ha naptárként akarod használni, akkor bizony a hétvége hiányozni fog… Ha meg az “üzenetek” részt szeretnéd két részre osztani szombat és vasárnap gyanánt, akkor nagyon kevés helye lesz ennek a két napnak.

A fenti hátrányok miatt ezt a típust inkább feladattervezőnek javaslom: általában hétköznap elég sok a tennivaló, a hétvégék nyugodtabbak, így nem gond, ha azokra kevesebb hely jut. 

 

III. A rendes napi tervező 3 részre osztva

Simán húzok két vonalat és ennek megfelelően írom a fontos, nem fontos és lehetséges programokat, teendőket. Ez főleg azon naptárlapoknál működik, amik nincsenek eleve két részre osztva (fehér és szürke részre).

2015-08-04 09.07.29

Gyorsan megvan a plusz két vonal behúzása

Kommentek


Kommenteléshez kérlek, jelentkezz be:

| Regisztráció


Mobil nézetre váltás Teljes nézetre váltás
Üdvözlünk a Cafeblogon! Belépés Regisztráció Tovább az nlc-re!